«Діабет» – вперше почувши цей діагноз, багато людей впадають в паніку: доведеться раз і назавжди змінити спосіб життя і відмовитися від їжі, від якої отримуєш задоволення. Насправді не обов'язково виключати з раціону улюблені продукти, досить дотримуватися збалансованої дієти, заснованої на принципах здорового способу життя.
Чому при діабеті важлива дієта? Є різні типи цього захворювання, але найбільш поширені – 1 і 2 тип.
- При цукровому діабеті 1 типу клітини імунної системи атакують бета-клітини підшлункової залози, через це виникає дефіцит інсуліну, і діабетик змушений отримувати життєво важливий гормон із зовнішніх джерел. Такий тип діабету називають інсулінозалежним.
- При цукровому діабеті 2 у пацієнта розвивається інсулінорезистентність - нечутливість клітин організму до інсуліну. Інсулінорезистентність виникає в результаті надлишку вуглеводів. Люди з цим типом діабету часто страждають від ожиріння і підвищеного рівня шкідливого холестерину. Цей тип захворювання в більш ніж 70% випадків не вимагає ін'єкцій інсуліну, а стан людини регулюється правильною дієтою.
Діабетик, як і будь-яка здорова людина, повинен отримувати всі необхідні вітаміни та мінерали. Вік, стать, ступінь фізичної активності, наявність або відсутність зайвої ваги та ще цілий ряд чинників враховує лікар, призначаючи дієту.
Раціон харчування при цукровому діабеті
Харчування при цукровому діабеті другого типу будується на двох базових принципах: не переїдати та не голодувати; скоротити споживання солодкого.
- Виключіть вживання алкоголю, соків, лимонадів і солодких газованих напоїв.
- Скоротіть споживання солодкого і жирного, цукрозамінники дозволено вводити в раціон за погодженням з лікарем. Зверніть увагу, що навіть каву та чай потрібно пити без цукру і вершків, а солодкі жирні десерти замінювати фруктовими.
- Віддавайте перевагу стравам, що містять рослинні, а не тваринні жири.
- Намагайтеся споживати більшу кількість вуглеводів в першій половині дня, а прийоми їжі зробити рівними по калорійності.
Ця таблиця допоможе зорієнтуватися при складанні щоденного меню:
Також хворим на діабет 2 типу рекомендовано контролювати споживання рідини та випивати не менше 1,5 літрів чистої води в день.
Які вітаміни включити в раціон діабетика?
Нестача вітамінів і у здорових людей викликає погіршення самопочуття і може призвести до серйозних захворювань. При цукровому діабеті потреба в нутрієнтах більш виражена. Причина тому – обмеження в дієті, порушення метаболізму, прийом лікарських препаратів, супутні діабету проблеми зі здоров'ям. Залежно від форми захворювання та індивідуальних особливостей організму пацієнта лікар призначає комплекс нутрієнтів.
Мікронутрієнти, необхідні діабетикам:
Вітамін А
Потрібен для підтримки гостроти зору, яка часто знижується через це захворювання, вітамін А зміцнює імунну систему, покращує мікроциркуляцію.
Вітамін E
Один з найбільш потужних антиоксидантів. Захищає клітини організму від руйнівного впливу вільних радикалів, допомагає уникнути ускладнень захворювання, нормалізує тиск і циркуляцію крові.
Вітаміни групи B
Найкращі вітаміни при цукровому діабеті, що беруть участь в обміні речовин і допомагають роботі різних органів і систем. Підвищений рівень глюкози й лікування препаратами, що знижують рівень цукру в крові, погіршують засвоюваність цих мікроелементів:
- вітамін B1 нормалізує вуглеводний обмін, покращує кровообіг;
- B2 стимулює синтез гемоглобіну, захищає органи зору, нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту;
- B3 зміцнює судинну стінку, допомагає знизити рівень холестерину;
- B5 контролює функцію надниркових залоз, надає антистресовий ефект;
- B6 попереджає проблеми з роботою нервової системи, підвищує засвоєння інсуліну;
- B7 підвищує активність інсуліну і регулює енергообмін;
- B9 покращує кровообіг і має регенеративний ефект;
- В12 покращує роботу шлунково-кишкового тракту, нормалізує апетит.
Вітамін С
Позитивно впливає на стан серцево-судинної системи, нормалізує згортання крові, підвищує активність інсуліну.
Вітамін D
Допомагає засвоєнню кальцію, активізує синтез гормонів, покращує стан і колір шкіри, позитивно впливає на стан зубів і кісток, допомагає правильній роботі серця.
Дотримуйтеся дієти й будьте здорові!
За матеріалами:
https://www.bsmu.edu.ua